..:: Manøvre Speed Syd Vest - en klubrallyturnering i Region Syddanmark ::..
V.....EN KLUBRALLY-TURNERING FOR KØRERE OG KLUBBER I REGION SYDDANMARK  

OFFICIEL HJEMMESIDE FOR MSSV-TURNERINGEN

Tidligere klassevindere af MSSV-turneringen: (forbehold for tastefejl)
 
2016: (7 løb)    
Klasse 1:
Gadebiler, frie dæk
Jens Erik Christiansen
Brian Pedersen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Standard biler, frie dæk
Jan Schmidt
Hans Henrik Schmidt
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 3:
Rallybiler 0-1600, frie dæk
Tonny Schouw
Berit Schouw
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
Rallybiler, -1601, frie dæk
Kristian Lambæk Hansen
Markus Schouw
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Generalklassement:
 
Jan Schmidt
Hans Henrik Schmidt
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Vejen og Omegns Motorklub  
     
2015: (5 løb)    
Klasse 1:
Gadebiler, frie dæk
Hans Henrik Schmidt
Brian Pedersen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Standard biler, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 3:
Rallybiler 0-1600, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 4:
Rallybiler, -1601, frie dæk
Kristian Lambæk Hansen
Tonny Schouw
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Generalklassement:
 
Kristian Lambæk Hansen
Tonny Schouw
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Motorsport Sønderjylland  
     
2014: (5 løb)    
Klasse 0:
Standard u/1000, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 1:
Gadebiler, frie dæk
Johnny Kristensen
Lissi Kristensen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Standard biler, kl. dæk
Michael Nielsen
Allan Larsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 3:
Standard biler, frie dæk
Kasper Hansen
Joakim Ørskov
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
Rallybiler 0-1600, kl. dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 5:
Rallybiler 0-1600, fri dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 6:
Rallybiler, -1601, kl. dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 7:
Rallybiler, -1601, fri dæk
Benny Mogensen
Martin L. A. Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Generalklassement:
 
Kasper Hansen
Joakim Ørskov
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Vejen og Omegns Motorklub  
     
2013: (6 løb)    
Klasse 1:
Gadebiler, frie dæk
Kasper Hansen
Jesper Holst
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 2:
Standard biler, kl. dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 3:
Standard biler, frie dæk
Simon Andersen
Nick Hannibaldsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 4:
Rallybiler 0-1600, kl. dæk
Jan Hansen
Kent Bøje Hansen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 5:
Rallybiler 0-1600, fri dæk
Thor Jensen
Kim Mathiesen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 6:
Rallybiler, -1601, kl. dæk
Martin L. A. Hansen
Mads L. A. Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 7:
Rallybiler, -1601, fri dæk
Michael Nielsen
Allan Larsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
-
Klubholdsturneringen: Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn  
     
2012: (7 løb)    
Klasse 1:
Gadebiler, frie dæk
Christian Pausgaard
Henry Andsbjerg
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 2:
Standard biler, kl. dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 3:
Standard biler, frie dæk
Martin L. A. Hansen
Mads L. A. Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
Rallybiler 0-1600, kl. dæk
Jan Hansen
Kent Bøje Hansen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 5:
Rallybiler 0-1600, fri dæk
Thor Jensen
Kim Mathiesen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 6:
Rallybiler, -1601, kl. dæk
Per Simonsen
Lars Christiansen
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 7:
Rallybiler, -1601, fri dæk
Benny Mogensen
Tonny L. Kristensen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Horsens Automobil & Motor Klub  
     
2011:    
Ingen MSSV-turnering    
     
2010: (3 løb)    
Klasse 1:
Grundlicens, frie dæk
Mads Rose Rasmussen
Kewin Damgaard
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
0-1600 ccm, kl. dæk
Jan Hansen
Kent Bøje Hansen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 3:
over 1600 cm, kl. dæk
Michael Nielsen
Iver Bertel
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 4:
alle ccm, frie dæk
John Agervig Skovrup
Morten Madsen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Vejen og Omegns Motorklub  
     
2009: (7 løb)    
Klasse 1:
Grundlicens, frie dæk
Flemming Bøgebjerg
Ejner Lorentzen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Std. bil, kl. dæk
Thorben Nielsen
Peter Iversen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 3:
Std. bil, frie dæk
Kristian Lambæk Hansen
Martin L. A. Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
0-1600 ccm, kl. dæk
Gert Larsen
Jakob Skak
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 5:
0-1600 ccm, frie dæk
Kent Andersen
Klaus Andersen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 6:
over 1600 ccm, kl. dæk
Peter Nielsen
Allan Nielsen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 7:
over 1600 ccm, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klubholdsturneringen: Vejen og Omegns Motorklub  
     
2008: (6 løb)    
Klasse 1:
Grundlicens, frie dæk
Peter Iversen
Thorben Kloster Nielsen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Std. bil, kl. dæk
Karsten Skovsgaard
Nick O. Pedersen
Kolding Automobil Club
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 3:
Std. bil, frie dæk
Kristian Lambæk Hansen
Martin L. A. Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
0-1600 ccm, kl. dæk
John Jepsen
Tonny Kristensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 5:
0-1600 ccm, frie dæk
Claus Lisberg
Henrik Lisberg
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 6:
over 1600 ccm, kl. dæk
Brian Toft
Lasse J. Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 7:
over 1600 ccm, frie dæk
Michael Buchvaldt
Lise Buchvaldt
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klubholdsturneringen: Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn  
     
2007: (6 løb)    
Klasse 1:
Grundlicens, frie dæk
John Agervig Skovrup
Morten Madsen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Std. bil, kl. dæk
Kristian Adsbøl
Esben Vestergaard
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 3:
Std. bil, frie dæk
Peter Nielsen
Allan Nielsen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
0-1600 ccm, kl. dæk
John Jepsen
Tonny Kristensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 5:
0-1600 ccm, frie dæk
Claus Lisberg
Henrik Lisberg
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 6:
over 1600 ccm, kl. dæk
Henrik Mink
Christian Mink
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 7:
over 1600 ccm, frie dæk
Michael Buchvaldt
Lise Buchvaldt
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klubholdsturneringen: Motor Sport Sønderjylland  
     
2006: (6 løb)    
Klasse 1:
Std. biler, kl. dæk
Brian Toft
Lasse Hansen
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
Std. biler, frie dæk
Gert Lyngsøe Hansen
Tommy Carlsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 3:
0-1600 ccm, kl. dæk
John Jepsen
Tonny Kristensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 4:
0-1600 ccm, frie dæk
Ervin Gottschalk
Andi Wolter
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 5:
over 1600 ccm, kl. dæk
Karsten Nicolaisen
Thomas Munk
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 6:
over 1600 ccm, frie dæ
Svend Aksel Sørensen
Jens H. Rasmussen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Motor Sport Sønderjylland  
     
2005: (6 løb)    
Klasse 1:
Std. biler, kl. dæk
Kristian Adsbøl
Esben Vestergaard
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 2:
Std. biler, frie dæk
Per Andersen
Steven Falck
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 3:
0-1600 ccm, kl. dæk
John Jepsen
Kasper Nymann Andersen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 4:
0-1600 ccm, frie dæk
Per Jensen
Jens Peder Jensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 5:
over 1600 ccm, kl. dæk
Karsten Nicolaisen
Thomas Munk
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 6:
over 1600 ccm, frie dæk
Svend Aksel Sørensen
Jens H. Rasmussen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Motor Sport Sønderjylland  
     
2004: (6 løb)    
Klasse 1:
Std. biler, kl. dæk
Kristian Adsbøl
Esben Vestergaard
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
Std. biler, frie dæk
Svend A. Sørensen
Jens Rasmussen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
Rallybiler, kl. dæk
Jan Ø. Jørgensen
Joachim Holst
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 4:
Rallybiler, frie dæk
Jesper Qvist
Kim Christiansen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 5:
R-licens, frie dæk
John Jepsen
Kasper Nymann Andersen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
2003: (7 løb)    
Klasse 1:
Std. biler, kl. dæk
Søren Søgaard
Rasmus Tofteby
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
Std. biler, frie dæk
Karsten Nicolaisen
Thomas Munk
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 3:
Rallybiler, kl. dæk
Per Jensen
Jens Peder Jensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 4:
Rallybiler, frie dæk
Henrik Strøchkel
Thomas Lyhne
Motor Sport Sønderjylland
Motor Sport Sønderjylland
Klasse 5:
R-licens, frie dæk
John Jepsen
Kasper Nymann Andersen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klubholdsturneringen: Bramming Motor Club  
     
2002: (6 løb)    
Klasse 1:
D-licens, fri ccm, frie dæk
Alex B. Nielsen
Henriette Nielsen
Kolding Automobil Club
Kjellerup og Omegns Motorklub
Klasse 2:
D-licens, 0-1400, kl. dæk
Kent Andersen
Jacob Iversen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 3:
D-licens, over 1400, kl.
Martin Wahl
Hans Jørgensen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 4:
0-1400 ccm, kl. dæk
John Jepsen
Kjeld Kristensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 5:
over 1400 ccm, kl. dæk
Jens-Ole Jensen
Jan Poulsen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 6:
Fri ccm, frie dæk
Kristian Hansen
Henrik Højland
Vejen og Omegns Motorklub
-
Klubholdsturneringen: Bramming Motor Club  
     
2001: (8 løb)    
Klasse 1:
D-licens, fri ccm, frie dæk
Kenneth B. Nielsen
Bo Petersen
Kolding Automobil Club
-
Klasse 2:
D-licens, 0-1400, kl. dæk
John Jepsen
Kjeld Kristensen
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klasse 3:
D-licens, over 1400, kl.
Jan Christensen
Allan Dumstrei
Åbenrå Motor Sport
Åbenrå Motor Sport
Klasse 4:
0-1400 ccm, kl. dæk
Ole Stig
Michael R. Jensen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klasse 5:
over 1400 ccm, kl. dæk
Per Simonsen
Timmy Larsen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klasse 6:
Fri ccm, frie dæk
Benny Mogensen
Jan Venborg
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
2000: (7 løb)    
Klasse 1:
D-licens, frie dæk
Martin Knudsen
Torben Christensen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
D-licens, kl. dæk
Michael T. Madsen
Stig Mensing
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 3:
D-licens, over 1400, kl.
Niels Jørgen Jørgensen
John Skovrup
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
0-1400 ccm, kl. dæk
Kristian Hansen
Peter Duus
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 5:
over 1400 ccm, kl. dæk
Benny Mogensen
Jan Venborg
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klubholdsturneringen: Vejen og Omegns Motorklub  
     
1999: (8 løb)    
Klasse 1:
D-licens, frie dæk
Morten Kristensen
Jan Vilstrup
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
D-licens, kl. dæk
Aage Madsen
Kristina Madsen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 3:
D-licens, over 1400, kl.
Niels Jørgen Jørgensen
Annette Friis Lund
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 4:
0-1400 ccm, kl. dæk
Allan Christiansen
Steen Nielsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
over 1400 cm, kl. dæk
Michael Fasterholdt
Benny Pedersen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 6:
Fri ccm, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 7:
0-1400 ccm, S-prøver, kl.
Karsten Nielsen
Peter Svendsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 8:
o 1400 ccm, S-prøver, kl.
Claus Jensen
Christian Fisker
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 9:
0-1400 ccm, S-prøver
Ingen vindere
 
 
Klasse 10:
o. 1400 ccm, S-prøver
Ingen vindere
 
 
Klubholdsturneringen: Vejen og Omegns Motorklub  
     
1998: (7 løb)    
Klasse 1:
D-licens
Henrik S. Mogensen
Anders Brødsgaard
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 2:
0-1400 ccm, kl. dæk
Søren Hjelm Pedersen
Henrik Hjelm Pedersen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 3:
over 1400, kl. dæk
Jørgen Sørensen
Hans F. Pedersen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 4:
R, 0-1400 ccm, kl. dæk
Karsten Nielsen
Peter Svendsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
R, over 1400 ccm, kl. dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 6:
0-1400 ccm, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klasse 7:
1401-1600 ccm, frie dæk
Benny Mogensen
Jan Venborg
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 8:
over 1600 ccm, frie dæk
Ingen vindere
 
 
Klubholdsturneringen: Horsens Automobil & Motor Klub  
     
1997: (7 løb)    
Klasse 1:
D-licens
Rene Pallesen
John Rasmussen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
D-licens, kl. dæk
Jørgen Sørensen
Tina Kroager
Horsens Automobil & Motor Klub
-
Klasse 3:
over 1300 ccm, kl. dæk
Morten Hedevang
Alex H. Petersen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 4:
0-1300 ccm, kl. dæk
Karsten Nielsen
Peter Svendsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
-
Ingen vindere
 
 
Klasse 6:
0-1300 ccm, frie dæk
Kristian Hansen
Henrik Højlund
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 7:
1301-1600 ccm, frie dæk
Benny Mogensen
Jan Venborg
Vejen og Omegns Motorklub
Vejen og Omegns Motorklub
Klasse 8:
over 1600 ccm, frie dæk
Thor Jensen
Max Rasmussen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1996: (5 løb)    
Klasse 1:
D-licens
Morten Hedevang
Alex H. Petersen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 2:
R3-licens, 0-1300 ccm
Søren Jensen
Tue Reenberg
Fyns Rally Club
Fyns Rally Club
Klasse 3:
R3-licens, over 1300 ccm
Peter Vesti
Klaus Jensen
Give Auto Sport
Give Auto Sport
Klasse 4:
Gruppe N+G
Ingen vindere
 
 
Klasse 5:
0-1300 ccm
Bo Mølgaard Jensen
Bent Poulsen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 6:
over 1300 cm
Ingen vindere
 
 
Klubholdsturneringen: Grindsted Motor Klub  
     
1995: (6 løb)    
Klasse 1:
D-licens
Dennis Pleidrup
Thomas H. Hansen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 2:
R3-licens, 0-1300 ccm
Ingen vindere  
Klasse 3:
R3-licens, over 1300 ccm
Karsten Nicolaisen
Johnny Aamand
Sønderborg Amts Motor Sport
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 4:
Gruppe N+G
Max Birkelund
Jan Birkelund
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 5:
0-1300 ccm
Torben Fasterholdt
Michael Fasterholdt
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 6:
over 1300 ccm
Jens Roed
Sven Jacobsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Grindsted Motor Klub  
     
1994: (7 løb)    
Klasse 1:
 
Thomas S. Rasmussen
René Andersen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 2:
 
Christian Fisker
Torben Andersen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 3:
 
Carsten Svingholm
Lars Nielsen
Give Auto Sport
Give Auto Sport
Klasse 4:
 
Bo Jensen
Ib Jensen
Sønderborg Amts Motor Sport
Grindsted Motor Klub
Klasse 5:
 
Flemming Tækkemand
John Bæksted
Vejle Motor Sport
Vejle Motor Sport
Klasse 6:
 
Jens Roed
Sanne Roed
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Grindsted Motor Klub  
     
1993: (7 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Ingen vindere
 
 
Klasse 2:
0-1300 ccm
Dorte Møller
Susanne Jepsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
1300-1600 ccm
Ingen vindere  
Klasse 4:
over 1600 ccm
Jan Hulgreen
Allan Jensen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 5:
R3-licens
Flemming Tækkemand
John Bæksted
Vejle Motor Sport
Vejle Motor Sport
Klasse 6:
D-licens
Carsten Svingholm
Lars Nielsen
Give Auto Sport
Give Auto Sport
Klubholdsturneringen: Sønderborg Amts Motor Sport  
     
1992: (5 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Poul D. Jørgensen
Jens A. Loff
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
0-1300 ccm
Frankie Jørgensen
Tomas Jørgensen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 3:
over 1300 ccm
Jan Hulgreen
Allan Jensen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 4:
R3-licens
Ole Christensen
Henrik Kjeldsen
Vejle Motor Sport
Vejle Motor Sport
Klasse 5:
D-licens
Flemming Tækkemand
John Bæksted
Vejle Motor Sport
Vejle Motor Sport
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1991: (7 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Henrik Ravn
Poul Jørgensen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
0-1300 ccm
Hans Peter Skov
Henrik Gade
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
over 1300 ccm
John Skov
Claus Amstrup
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 4:
D-licens, 0-1300 ccm
Bo Mølgaard
Bent Poulsen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 5:
D-licens, over 1300 ccm
Carsten Hansen
Peter Vesterager
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1990: (4 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Jørgen Kraft
Evan M. Henriksen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klasse 2:
0-1300 ccm
Leif Rosenberg
Dorte Møller
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
over 1300 ccm
Ole Højgaard
Michael Therkildsen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 4:
D-licens, 0-1300 ccm
Esben Heick
Hardy Knudsen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 5:
D-licens, over 1300 ccm
Ingen vindere
 
 
Klubholdsturneringen: Grindsted Motor Klub  
     
1989: (6 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Erik Berg
Linda Schrøder
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 2:
0-1300 ccm
Leif Rosenberg
Ulrik Pedersen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
over 1300 ccm
Jens Christensen
Henrik Lauridsen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 4:
D-licens, 0-1300 ccm
Claus Bjerremand
Klaus Andersen
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 5:
D-licens, over 1300 ccm
Ole Højgaard
Leif Heick
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klubholdsturneringen: Grindsted Motor Klub  
     
1988: (7 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Kim Ecklan
Søren Lauridsen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klasse 2:
0-1300 ccm
Kristian Sandal
Per Knudsen
Vejle Motor Sport
Vejle Motor Sport
Klasse 3:
over 1300 ccm
Jens Ole Jensen
Bent Iversen
Give Auto Sport
Give Auto Sport
Klasse 4:
D-licens/1 års R3
Henrik Lundgaard Jensen
Jørgen N. Petersen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Sønderborg Amts Motor Sport  
     
1987: (6 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Ingen vindere
 
 
Klasse 2:
0-1300 ccm
Kristian Sandal
Per Knudsen
Vejle Motor Sport
Vejle Motor Sport
Klasse 3:
over 1300 ccm
Ib Kragh
Carsten Jørgensen
Horsens Automobil & Motor Klub
Aarhus Automobil Sport
Klasse 4:
D-licens/1 års R3
Søren T. Thomsen
Evan Henriksen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klubholdsturneringen: Vejle Motor Sport  
     
1986: (11 løb)    
Klasse 1:
Gruppe N
Erik Sørensen
Finn Thomsen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 2:
0-1300 ccm
Børge Skov
Erik Christensen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
1300-1600 ccm
Ib Kragh
Erik Holmberg
Horsens Automobil & Motor Klub
Horsens Automobil & Motor Klub
Klasse 4:
over 1600 ccm
Bjarne Eneberg
Jens Chr. Nielsen
Give Auto Sport
Give Auto Sport
Klasse 5:
D-licens/1 års R3
Michael Jerg
Michael Sven Koch
Bramming Motor Club
Bramming Motor Club
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1985: (10 løb)    
Klasse 1+2+3:
Gruppe N
Steen Kruchow Madsen
Frank Lund
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 4:
0-1300 ccm
René Keilstrup
Finn Jørgensen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
1300-1600 ccm
Finn Emborg
Steen Nielsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 6:
over 1600 ccm
Kim Boisen
Claus Christiansen
Åbenrå Motor Sport
Åbenrå Motor Sport
Klasse 7:
D-licens
Søren Ploug
Jørgen N. Pedersen
Grindsted Motor Klub
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
Foto: Allan Post
John Jepsen - BMC
Claus Lisberg - KDAK/F
Klaus D. Kristiansen - KDAK/F
Jesper Nielsen - KDAK/F
Per Jensen - BMC
Henrik Mink - KDAK/F
Kenneth Baagaa - KAC
Bent S. Andersen - KDAK/F
Anders Hartwig - KDAK/F
Keld Schøler Pedersen - GMK
Rune Pedersen - KDAK/F
Palle Nielsen - KDAK/F
Gert Lyngsøe Hansen - KDAK/F

John Skovrup - VOM

Michael Buchwaldt - KAC

Niels-Erik Jørgensen - KDAK/F

Niels-Erik Jørgensen - KDAK/F
Finn Emborg - KDAK/F
Jens Gandrup - KDAK/F
Bent S. Andersen - KDAK/F
Gert Heide Hansen - KDAK/F
Christian Mink - KDAK/F
Rune Pedersen - KDAK/F
Jimmy Lyngvild - KDAK/F
Jens Gandrup - KDAK/F
Michael Andersen - KDAK/F
Finn Emborg - KDAK/F
Kewin Damgaard - KDAK/F
Niels Erik Jørgensen - KDAK/F
Tage Bo Jensen
Lasse Nielsen - KDAK/F
Flemming Eskildsen - MSS
Jesper Bisted - HAMK
Gert Larsen - VOM
Martin Dam - KDAK/F
Peter Nielsen - VOM
Finn Emborg - KDAK/F
 

















 

 

Niels-Erik Jørgensen - KDAK/F

Bent S. Andersen - KDAK/F

Finn Hjort - KDAK/F

Niels-Erik Jørgensen - KDAK/F
Niels Erik Jørgensen - KDAK/F
Finn Emborg - KDAK/F
Finn Emborg - KDAK/F
Preben Jørgensen - HAMK
Preben Jepsen - VMS
Kurt Meyer - HAMK
Christian Mogensen - KAC
Finn Emborg - KDAK/F
Finn Emborg - KDAK/F
Henrik Lundgaard - KAC
Ib Kragh - HAMK
Kristian Sandal - VMS
Børge Skov - KAC
Henrik Lundgaard - KAC
Christian Mogensen - KAC
 
 
 
 
1984: (11 løb)    
Klasse 1+2:
Gruppe N
N. K. Kristensen
Kaj Madsen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klasse 3:
0-1300 ccm, S-prøver
Erik Sørensen
Steen K. Madsen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 4:
over 1300 ccm, S-prøver
Gert Pagh Nielsen
Hardy Madsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
0-1300 ccm, M-prøver
Børge Skov
Torsten Petersen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 6:
over 1300 ccm, M-prøver
Max Birkelund
Gert Jensen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 7:
D-licens, M-prøver
Niels Ole Nielsen
Poul Jørgensen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1983:    
Klasse 1+2:
 
Kim Boisen
Gudrun Jepsen
Åbenrå Motor Sport
Åbenrå Motor Sport
Klasse 3:
 
Thorkild Andersen
Hardy Madsen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 4:
 
Jørgen Nielsen
Per Johansen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
 
Hans Nicolajsen
Michael Laursen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 6:
 
Hans Ove Hansen
Linda Johansen
Åbenrå Motor Sport
Åbenrå Motor Sport
Klasse 7:
 
Poul Thomsen
Kim Andersen
Motorklubben Centrum
Motorklubben Centrum
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1982: (11 løb)    
Klasse 1:
 
Steen Kruchow Madsen
Tommy Sørensen
Grindsted Motor Klub
Grindsted Motor Klub
Klasse 2:
 
Finn Emborg
Knud Aage Jensen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 3:
 
Ingen vindere
 
 
Klasse 4:
 
Rasmus Andersen
Jan Schøning
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
 
Hans Nicolajsen
Michael Laursen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 6:
 
Kim Boisen
Gudrun Jepsen
Åbenrå Motor Sport
Åbenrå Motor Sport
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1981: (12 løb)    
Klasse 1:
Specialprøver
John Mikkelsen
John F. Hansen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
Specialprøver
Gert Nielsen
Jørgen Hansen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 3:
Specialprøver
Thorkild Uth
Poul Hansen
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 4:
Specialprøver
Poul Vang
Eva Vang
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 5:
Manøvreprøver
Finn Jensen
Kaj Bæksted
Fyns Rally Club
Fyns Rally Club
Klasse 6:
Manøvreprøver
Ib Jensen
Keld Jørgensen
Fyns Rally Club
Fyns Rally Club
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1980: (12 løb)    
Klasse 1:
0-1000 ccm
K. J. Spedtsberg
T. Spedtsberg
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 2:
1001-1300 ccm
J. E. Johansen
H. C. Petersen
Sønderborg Amts Motor Sport
Sønderborg Amts Motor Sport
Klasse 3:
1301-1600 ccm
Jørgen Nielsen
Erik Vang
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 4:
over 1600 ccm
Poul Vang
Eva Vang
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1979: (11 løb)    
Klasse 1:
0-1000 ccm
N. Nielsen
K. E. Nielsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 2:
1001-1300 ccm
H. P. Holst
T. Holst
Motorklubben Haderslev
Motorklubben Haderslev
Klasse 3:
1301-1600 ccm
Jørgen Nielsen
Erik Vang
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 4:
over 1600 ccm
S. Nielsen
J. Jensen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1978: (11 løb)    
Klasse 1:
0-1000 ccm
N. Nielsen
K. E. Nielsen
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klasse 2:
1001-1300 ccm
S. Hansen
A. Hansen
Fyns Rally Club
Fyns Rally Club
Klasse 3:
1301-1600 ccm
Jørgen Nielsen
Erik Vang
Kolding Automobil Club
Kolding Automobil Club
Klasse 4:
over 1600 ccm
S. Nielsen
V. Kjær
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1977: (11 løb)    
Klasse 1:
0-1000 ccm
Niels Nielsen
 
Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
 
Klasse 2:
1001-1300 ccm
Svend Hansen
 
Fyns Rally Club
 
Klasse 3:
1301-1600 ccm
Jørgen Nielsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 4:
over 1601 ccm
Steen V. Nielsen Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn
 
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1976: (11 løb)    
Klasse 1:
0-850 ccm
Bent Skovshoved
 
Åbenrå Motor Sport
Klasse 2:
851-1000 ccm
Kjeld Sørensen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 3:
1001-1300 ccm
Freddy Lorentzen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 4:
1301-1600 ccm
Jørgen Nielsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 5:
over 1601 ccm
Hans O. Carlsen
 
Esbjerg Motor Sport Automobilsport
 
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1975: (9 løb)    
Klasse 1:
0-850 ccm
H. C. Lauritsen
 
Esbjerg Motor Sport Automobilsport
 
Klasse 2:
851-1000 ccm
Kjeld Sørensen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 3:
1001-1300 ccm
Per P. Jensen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 4:
1301-1600 ccm
Teddy Meng
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 5:
over 1601 ccm
Hardy Madsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1974: (10 løb)    
Klasse 1:
0-850 ccm
P. Sørensen
 
Vejen og Omegns Motorklub
 
Klasse 2:
851-1000 ccm
Kjeld Sørensen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 3:
1001-1300 ccm
Jørgen Nielsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 4:
1301-1600 ccm
Teddy Meng
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 5:
over 1601 ccm
Hardy Madsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1971: (7 løb) 75 kørere deltog i turneringen!!!  
Klasse 1:
0-850 ccm
Arne Ohlsen
 
Motorklubben Haderslev
 
Klasse 2:
851-1000 ccm
Gerd Christensen
 
Kongelig Dansk Automobil Klub Tønder
 
Klasse 3:
1001-1300 ccm
Kjeld Sørensen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 4:
1301-1600 ccm
Hardy Madsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 5:
over 1601 ccm
Peder Andreasen
 
Motorklubben Haderslev
 
Klasse 6:
Dameklassen
Jette Nielsen
 
Esbjerg Motor Sport Automobilsport
 
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     
1970: (9 løb) 100 kørere deltog i turneringen!!!  
Klasse 1:
0-850 ccm
Arne Ohlsen
 
Motorklubben Haderslev
 
Klasse 2:
851-1000 ccm
Svend Erik Borchers
 
-
 
Klasse 3:
1001-1300 ccm
Niels Kristensen
 
-
 
Klasse 4:
1301-1600 ccm
Hardy Madsen
 
Kolding Automobil Club
 
Klasse 5:
over 1601 ccm
Einar Ohlsen
 
Motorklubben Haderslev
 
Klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club  
     

Statistisk for MSSV-turneringen

Flest sejre: John Jepsen, BMC 8, Jørgen Nielsen, KAC 7, Benny Mogensen, VOC 6, Hardy Madsen, KAC 6

 

Flest sejre i klubholdsturneringen: Kolding Automobil Club 20, Grindsted Motor Klub 5, Vejen og Omegns Motorklub 5, Motorsport Sønderjylland 4, Kongelig Dansk Automobil Klub Sport Fyn 2, Bramming Motor Club 2.